Godna emerytura

Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021, Imieniny: Anny, Mirosławy
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Emerytury

2013-03-18

Godna emerytura

Zgodnie z definicją encyklopedyczną emerytura jest świadczeniem pieniężnym mającym zabezpieczyć byt na starość osobom, które z racji wieku i stażu pracy przechodzą w stan zawodowego spoczynku, nie zarabiają więc pieniędzy zwykłym trybem.
Kapitał emerytalny, w teorii, stanowią pieniądze ze składek ubezpieczeniowych (obowiązkowych lub dobrowolnych) opłacanych przez całe życie zawodowe pracownika, przedsiębiorcy bądź też innego podmiotu podlegającego ubezpieczeniu. W praktyce bardzo różnie z tym bywa. W obowiązującym dziś systemie ubezpieczeń emerytura wyliczana jest na podstawie tych składek, ale jej wypłaty zależą od bieżących wpływów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na to nikt nie ma wpływu, choć w rzeczywistości wpływ ten można oczywiście wywrzeć, poprzez wywieranie nacisku na polityków i postulowanie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.

Emerytura systemowa
Współcześnie obowiązujący system emerytalny i jego filar w postaci ZUS opierają się niejako na rodzaju umowy społecznej. Emerytury pokrywane są ze składek wpłacanych na bieżąco przez osoby pracujące. Gdyby tego źródła finansowania zabrakło system by upadł. W takim systemie każda emerytura zależna jest od kondycji budżetu państwa i, co gorsza, od niesprawnego systemu, który nie potrafi umiejętnie gospodarować pieniędzmi.

Dodatkowe świadczenia
Systemowa emerytura wypłacana przez ZUS najczęściej nie osiąga wysokości gwarantującej emerytom godne życie bez problemów finansowych. Emeryt coraz częściej musi szukać innych źródeł finansowania swoich potrzeb, a te – znaleźć bardzo trudno. Czasem jest to wręcz niemożliwe.

Godną emeryturą może w tej sytuacji zapewnić jedynie dodatkowe ubezpieczenie emerytalne bądź to uwzględnione w całościowym systemie, bądź całkowicie odrębne wykupowane indywidualnie. Coraz więcej osób stara się zadbać o to, by doubezpieczyć się prywatnie. To najrozsądniejsze rozwiązanie, choć i ono niesie ze sobą ryzyko (wybór ubezpieczyciela, jego rzetelność i umiejętność zarządzania zebranymi funduszami, sytuacja rynkowa – mają ogromne znaczenie).

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się więc mimo wszystko połączenie obydwu rodzajów świadczeń. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem systemowe rozwiązania stopniowo będą stawały się coraz lepsze i coraz korzystniejsze i dla pracujących (niższe, ale lepiej zagospodarowywane składki) i dla emerytów (wyższe świadczenia).


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę funduszy
emerytalne on-line:


» Fundusze emerytalne

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.