IKE czy IKZE - jak oszczędzać na emeryturę?

Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021, Imieniny: Anny, Mirosławy
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Emerytury

2015-06-11

IKE czy IKZE - jak oszczędzać na emeryturę?

System emerytalny w Polsce, bazujący na ZUS, nie gwarantuje wysokich emerytur w przyszłości i dlatego każdy samodzielnie powinien zadbać o finansowe zabezpieczenie swojej jesieni życia. Oszczędzanie na emeryturę ułatwiają specjalne konta emerytalne, które dodatkowo oferują szereg korzyści podatkowych.

Oszczędzanie w ramach III filaru

III filar jest uzupełnieniem obowiązkowych dwóch filarów (ZUS i OFE) i powstał z myślą o osobach, które we własnym zakresie i dobrowolnie chcą odkładać pieniądze w trakcie życia zawodowego w celu powiększenia przyszłego świadczenia emerytalnego. Indywidualne oszczędzanie umożliwiają:

• IKE – Indywidualne Konto Emerytalne,
• IKZE – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.
Oba konta mają pewne cechy wspólne, a są nimi:
• możliwość posiadania tylko jednego konta IKE i jednego IKZE,
• możliwość odkładania kwot w dowolnych odstępach czasu (jednorazowo, miesięcznie lub nieregularnie) i o dowolnej wysokości (z zachowaniem rocznych limitów, które w 2015r. dla IKE wynoszą 11 877 zł rocznie, zaś dla IKZE 4 750,80 zł),
• elastyczne formy inwestowania np. lokata (pomocny może okazać się ranking lokat bankowych), jednostki funduszy inwestycyjnych, akcje itp.,
• możliwość przenoszenia środków do innych instytucji finansowych,
• oszczędności są dziedziczone i nie obciążone podatkiem od spadku i darowizn.

Korzyści z IKE

Inwestowanie w IKE wiąże się z szeregiem korzyści, ale także ograniczeń. Przede wszystkim wypłata zgromadzonych środków po ukończeniu przez oszczędzającego 60 lat lub 55 lat w przypadku uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury jest zwolniona z podatku od zysku kapitałowych (trzeba spełnić dodatkowy warunek dotyczący okresu dokonywania wpłat na konto). Dzięki temu można inwestować środki w różne instrumenty i znacznie pomnożyć swoje aktywa bez płacenia podatku.
Korzyści z IKZE

Osoby inwestujące środki w IKZE, choć obowiązuje je niższy niż w przypadku IKE limit rocznych wpłat, mają możliwość uzyskania dodatkowych korzyści podatkowych. Środki wpłacone w danym roku podatkowym można bowiem odpisać od podstawy opodatkowania i tym samym zapłacić niższy podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak wypłata środków po ukończeniu 65 roku życia wiąże się z koniecznością zapłaty podatku o zryczałtowanej stawce 10% .W zamian za to nie płaci się podatku od zysków kapitałowych. W przypadku chęci wcześniejszej wypłaty środków, potrącany jest podatek dochodowy zgodnie ze skalą podatkową.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę funduszy
emerytalne on-line:


» Fundusze emerytalne

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.