OFE dla rozpoczynających karierę

Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021, Imieniny: Anny, Mirosławy
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Emerytury

2015-01-13

OFE dla rozpoczynających karierę

Rok 2014 przyniósł zmiany w systemie emerytalnym. Od kwietnia do końca lipca osoby odprowadzające część składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych mogły wybrać, czy nadal chcą je tam przekazywać. A co z tymi, którzy dopiero rozpoczynają pracę zawodową?

Zamieszanie w związku z emeryturą

W ciągu czterech miesięcy, kiedy można było zadeklarować chęć uczestnictwa w Otwartych Funduszach Emerytalnych, wiele mówiło się o wyborze pomiędzy OFE, a ZUS. W mediach przypominano często o terminach, ale nie przyniosło to znaczącego rezultatu. Jak się okazało, Polacy słyszeli o zmianach, ale niewielu z nich potrafiło odpowiedzieć na pytanie, jakie konkretnie modyfikacje mają nastąpić, a nawet – do kiedy można składać deklarację chęci pozostania w OFE. Media skupiły się głównie na kwestii dokonania wyboru przez te osoby, które były do OFE przypisane losowo. Można odnieść przy tym wrażenie, że zapomniano o młodych ludziach dopiero zaczynających karierę. Czy zmiany w systemie emerytalnym oznaczają, że jedyną możliwością dla nich jest wyłącznie ZUS? Oczywiście, że nie. Ci, którzy podejmują pierwszą pracę również mogą należeć do wybranego przez siebie Otwartego Funduszu Emerytalnego. Mają cztery miesiące, licząc od daty zatrudnienia, na złożenie odpowiedniej deklaracji, dzięki której część składek będzie odprowadzana do OFE.

OFE – co to jest?

Czym są Otwarte Fundusze Emerytalne? Zgodnie z definicją, OFE posiadają osobowość prawną, są zarządzane i reprezentowane przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Otwarte Fundusze Emerytalne stanowią część drugiego filaru zabezpieczenia emerytalnego i mają podnosić wysokość wypłacanej w przyszłości emerytury ich członkom. W praktyce wygląda to tak, że z każdej pensji odprowadzamy składkę emerytalną w wysokości 19,52% pensji do ZUS. Jeśli jesteśmy członkami OFE, to 12,2% tej kwoty wpływa do ZUS, 4,38% na subkonto ZUS, zaś do OFE – 2,92%. Otwarte Fundusze Emerytalne inwestują składki swoich członków, a w efekcie pomnażają kapitał, który w przyszłości będzie im wypłacany w ramach emerytury. O samej strategii inwestowania decydują Powszechne Towarzystwa Emerytalne zarządzające OFE, dlatego zanim dokona się wyboru konkretnego OFE, warto przeanalizować kilka możliwości i wybrać tę, która generuje największy zysk. Można też kierować się rankingami, czy też raportami Komisji Nadzoru Finansowego, np. w ciągu ostatnich trzech lat stopa zwrotu PKO BP BANKOWY PTE okazała się wyższa od średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE o 1,22%. Warto zapoznać się z informacjami tego typu, aby dokonać najlepszego wyboru i zapewnić sobie lepszą przyszłość.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę funduszy
emerytalne on-line:


» Fundusze emerytalne

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.