Żeby odłożyć na emeryturę inwestuj w...

Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021, Imieniny: Anny, Mirosławy
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Emerytury

2014-08-22

Żeby odłożyć na emeryturę inwestuj w...

Zamiast liczyć na państwo – licz na siebie. Żeby na emeryturze żyć w miarę wygodnie, inwestuj z głową. Najlepiej w...

Emerytura, jeśli w ogóle, będzie niska. Kto nie chce korzystać z dobrego serca najbliższych lub wsparcia pomocy społeczne, powinien na poważnie myśleć o inwestycjach emerytalnych. Niekoniecznie chodzi o reklamowane w mediach IKE czy IKZE, a raczej o samodzielne, niezależne od instytucji finansowych, gromadzenie środków.

Na dobry początek – giełda

Dla kogoś, kto jako tako usadowił się na rynku pracy i jest w stanie przeznaczać w miarę solidne kwoty na oszczędności emerytalne giełda wydaje się być niezłym początkiem. Dlaczego? Bo zyski są stosunkowo wysokie. Owszem, jest też ryzyko, ale jeśli ktoś ma trzydzieści lat, zdąży odrobić straty później.

Trzeba jednak pamiętać, że aktywne inwestowanie wymaga uwagi. Trzeba szukać zmienności, śledzić notowania i reagować. Kto trafi na okazję, zyska. Przykład? Cena akcji LPP, polskiego potentata na rynku odzieży wzrosła w ciągu dwóch lat (2012-2013) czterokrotnie.

Kto chce po prostu kupić akcje i o nich zapomnieć, majątku nie zbije. Między rokiem 2000 a 2013 wartość indeksu WIG-20 zwiększyła się o niespełna 36,5 proc. W tym samym okresie średnia inflacja sięgnęła 3,3 proc. Jasnym jest, że inwestując pasywnie nie da się na giełdzie zarobić.

Obligacje na dłuższą metę

Rozwiązaniem dobrym na dłuższą metę i niewymagającym dużego zaangażowania mogą być obligacje skarbu państwa. Owszem, kupując je jesteśmy zależni od decyzji podejmowanych przez polityków, ale ze względu na silną presję wywieraną przez wielkich graczy z rynku finansowego, jest to inwestycja uważana za bezpieczną.

Obecnie obligacje skarbu państwa dzielą się na 2-, 3-, 4- i 10-cioletnie. W zależności od rodzaju oprocentowane są albo według stopy stałej lub zmiennej, zależnej od wskaźnika WIBOR lub poziomu inflacji. W przypadku obligacji dziesięcioletnich dochodzi jeszcze marża.

Dzięki temu obligacje dają stały zysk przebijający inflację. W latach 2000-2013 obligacje uzyskały wskaźnik 1 proc. ponad poziom inflacji.

Zabezpieczyć się przed państwem

Można oczywiście podejść do inwestycji nieco bardziej radykalnie i próbować na dobre odciąć się od państwa i instytucji finansowych. Jedną z opcji jest złoto. Inwestycja w kruszec może być także zyskowna – w latach 2005-2014 światowe ceny złota wzrosły trzykrotnie. Inna sprawa, że w ostatnich dwóch spadły o jedną trzecią.

Wniosek? Złoto jest inwestycją długoterminową (np. złote sztabki i monety dostępne w Mennicy Staropolskiej). Pozwala uniezależnić się zarówno od inflacji jak i bankructwa państwa.

Inną opcją są nieruchomości na wynajem. Średnia rentowność takich inwestycji to w największych Polskich miastach około 4,1-4,2 proc. Znacznie ponad wskaźnik inflacji.

Co wybrać? Decyzja jest indywidualna. Pewne jest jednak, że bez własnych, dodatkowych oszczędności, na emeryturze będzie biednie. Trzeba więc zacisnąć zęby i odkładać każdego miesiąca w miarę równą kwotę. Dla siebie, nie dla innych.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę funduszy
emerytalne on-line:


» Fundusze emerytalne

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.