O ile wzrosną emerytury, czyli jaka waloryzacja w 2010 roku

Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021, Imieniny: Anny, Mirosławy
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Emerytury

2009-08-25

O ile wzrosną emerytury, czyli jaka waloryzacja w 2010 roku

Znamy założenia rządu, które pozwalają wyliczyć, jaka będzie podwyżka rent i emerytur, czyli przyszłoroczna marcowa waloryzacja. Sprawdź, ile pieniędzy dostaniesz


Na tę informację czeka blisko 9,5 mln emerytów i rencistów dostających pieniądze z ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego MON i Biura Emerytalnego Służby Więziennej (tzw. mundurowi).

Co to waloryzacja

Wprowadzono ją, aby emeryci nie tracili na podwyżkach, np. cen energii, gazu, żywności. Waloryzacja odbywa się co roku w marcu i jest przeprowadzana z urzędu. Oznacza to, że ZUS sam oblicza nowe, wyższe świadczenie, nie trzeba składać wniosku. Pierwsze wypłaty wyższych emerytur też są w marcu (każdy otrzyma je w swoim terminie pobierania świadczenia 1., 5., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca).

Jaka podwyżka w 2010 r.

Na tegoroczną waloryzację (w marcu br.) państwo przeznaczyło 7,7 mld zł, a świadczenia wzrosły o 6,1 proc.

Najbliższa podwyżka będzie w marcu 2010 r. Na jej wysokość wpływa tzw. wskaźnik waloryzacji, który uwzględnia inflację (wzrost cen) oraz co najmniej 20 proc. wzrostu płac (chodzi o wzrost przeciętnej pensji). Inflacja i podwyżka płac nie dotyczą roku, w którym następuje waloryzacja, ale roku wcześniejszego. Jeżeli więc chcemy dowiedzieć się, ile wyniesie ona w 2010 roku, musimy do naszych wyliczeń znać inflację i podwyżki płac z 2009 roku.

Skąd to wiedzieć, skoro mamy przecież dopiero połowę roku? Rząd kilka dni temu ogłosił swoje prognozy. I na tej podstawię możemy wysokość waloryzacji przewidzieć. Oczywiście prognozy mogą się zmienić. Jednak - jak pokazują wcześniejsze lata - nieznacznie.

Uwaga! Najważniejsza dla emerytów i rencistów decyzja rządu: w kryzysie waloryzacja musi być jak najmniejsza. Dlatego zaproponował, aby wzrosła ona o inflację oraz o minimalny - tylko 20-proc. - przewidziany prawem wzrost płac. Przejdźmy więc do wyliczeń.

Średnioroczna inflacja ma wynieść w tym roku 3 proc. Natomiast wzrost przeciętnej pensji będzie wynosił 1,8 proc. A 20 proc. z tej ostatniej wartości daje około 0,36 proc.

Dodając 3 proc. (inflacja) z 20-proc. wzrostem płac (0,36 proc.), otrzymamy w zaokrągleniu wskaźnik waloryzacji, który wynosi 3,4 proc. I właśnie o tyle w marcu 2010 roku najprawdopodobniej wzrosną emerytury i renty.

Więcej na : http://wyborcza.pl/
Źródło: wyborcza
Autor : Leszek Kostrzewski
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę funduszy
emerytalne on-line:


» Fundusze emerytalne

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.